Порядок расчета индекса потребительских цен (далее - ИПЦ) для начисления индексации зарплаты определен Порядком проведения индексации денежных доходов населения, утвержденным постановлением КМУ от 13.07.2003 г. № 1078 (далее - Порядок индексации). В этом Порядка индексации приведены и примеры расчета ИПЦ, поэтому, если при его расчете руководствоваться Порядком индексации, конечный результат будет одинаковым.

Постановлением КМУ от 08.02.95 г. № 100 утвержден Порядок расчета средней заработной платы (далее - Порядок). Если при расчете средней заработной платы руководствоваться данным Порядком, конечный результат будет одинаковым.

Соответствующие положения содержит письме Гоструда от 24.01.2018 г. № 503/4/4.3-дп-18.

Похоже речь идет о случаях, когда при расчете бухгалтером и инспектором труда суммы индексации или среднего заработка различаются. Гоструда отмечает, что такое невозможно, если придерживаться соответствующих норм.

Однако, к примеру, Порядок № 100 не содержит нормы, которая указывает сколько знаков после запятой оставлять в коэффициенте корректировки среднего заработка. А о количестве знаков после запятой для вычисленного прироста ИПЦ можно узнать только из примеров к Порядку № 1078.

В то же время Гоструда напоминает: если во время проведения инспекционного посещения будет установлено нарушение Порядка индексации, то у инспектора труда будут основания для применения к юридическому или физическому лицу - предпринимателя, которые используют наемный труд, штрафа, предусмотренного абзацем 4 ч. 2 ст.и 265 КЗоТ за несоблюдение минимальных государственных гарантий в оплате труда - в десятикратном размере минимальной зарплаты, установленной законом на момент выявления нарушения, за каждого работника, в отношении которого совершено нарушение.

Согласно пункту 29 Порядка осуществления государственного контроля за соблюдением законодательства о труде, утвержденного постановлением КМУ от 26.04.2017 г. № 295, меры к привлечению объекта посещения и его должностных лиц к ответственности за использование труда неоформленных работников, несвоевременно и не в полном объеме выплату заработной платы, несоблюдение минимальных гарантий в оплате труда принимаются одновременно с внесением предписания независимо от факта устранения выявленных нарушений в ходе инспекционного посещения или невыездного инспектирования.

За невыполнение предписания инспектора труда в соответствии с требованиями ст. 1886 КУоАП предусмотрено наложение штрафа на должностных лиц от 50 до 100 НМДГ (850-1700 грн).

Если работодатель не согласен с решением инспектора труда в соответствии с требованиями п. 30 Порядка № 295 предписание или требование инспектора труда могут быть обжалованы в 10-дневный срок с даты их получения до руководителя или заместителя руководителя соответствующего территориального органа Гоструда.

В случае несогласия с решением руководителя или заместителя руководителя соответствующего территориального органа Гоструда такое решение может быть обжаловано в руководителя или заместителя руководителя Гоструда.

ТЕКСТ ПИСЬМА

ДЕРЖАВНА СЛУЖБА УКРАЇНИ З ПИТАНЬ ПРАЦІ

ЛИСТ

від 24.01.2018 р. № 503/4/4.3-дп-18

Щодо порушення порядку індексації

Департамент з питань праці Держпраці розглянув лист <...> щодо надання роз'яснень та повідомляє.

Порядок розрахунку індексу споживчих цін (далі - ІСЦ) для нарахування індексації заробітної плати визначено Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.2003 р. N 1078 (далі - Порядок індексації). У цьому Порядку індексації наведено і приклади розрахунку ІСЦ, тому, якщо при його розрахунку керуватись Порядком індексації, кінцевий результат буде однаковим.

Якщо під час проведення інспекційного відвідування буде встановлено порушення Порядку індексації, то у інспектора праці будуть підстави для застосування до юридичної чи фізичної особи - підприємця, які використовують найману працю, штрафу, передбаченого абзацом четвертим частини другої статті 265 КЗпП України за недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці - у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 р. N 100 затверджено Порядок розрахунку середньої заробітної плати (далі - Порядок). Якщо при розрахунку середньої заробітної плати керуватись даним Порядком, кінцевий результат буде однаковим.

Посадові особи Держпраці та її територіальних органів проводять заходи державного контролю з питань праці відповідно до Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 р. N 295 (далі - Порядок контролю).

Пунктом 27 Порядку контролю визначено, що у разі наявності порушень вимог законодавства про працю, зафіксованих актом інспекційного відвідування або актом невиїзного інспектування, після розгляду зауважень об'єкта відвідування (у разі їх надходження) інспектор праці проводить аналіз матеріалів інспекційного відвідування або невиїзного інспектування, за результатами якого вносить припис та/або вживає заходів до притягнення винної у допущенні порушень посадової особи до встановленої законом відповідальності.

Відповідно до пункту 28 Порядку контролю, у разі виконання припису в установлений у ньому строк заходи до притягнення об'єкта відвідування та його посадових осіб до відповідальності не вживаються.

Згідно з пунктом 29 Порядку контролю заходи до притягнення об'єкта відвідування та його посадових осіб до відповідальності за використання праці неоформлених працівників, несвоєчасну та не у повному обсязі виплату заробітної плати, недодержання мінімальних гарантій в оплаті праці вживаються одночасно із внесенням припису незалежно від факту усунення виявлених порушень у ході інспекційного відвідування або невиїзного інспектування.

За невиконання припису інспектора праці, відповідно до вимог статті 1886 Кодексу України про адміністративні правопорушення України, передбачено накладення штрафу на посадових осіб від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Якщо роботодавець не згодний з рішенням інспектора праці, відповідно до вимог пункту 30 Порядку контролю припис або вимога інспектора праці можуть бути оскаржені у 10-денний строк з дати їх отримання до керівника або заступника керівника відповідного територіального органу Держпраці.

У разі незгоди з рішенням керівника або заступника керівника відповідного територіального органу Держпраці таке рішення може бути оскаржене до керівника або заступника керівника Держпраці.

Разом із тим повідомляємо, що листи міністерств, інших центральних органів виконавчої влади не є нормативно-правовими актами, мають лише інформаційний характер та не встановлюють правових норм.

Директор

І. Дегнера





По материалам: необходимо зарегистрироваться для просмотра ссылки