Фахівців ДФСУ заптиали: при здійсненні яких операцій з пальним СГ та/або його філія зобов’язані складати акцизні накладні, в т.ч. чи складаються акцизні накладні на обсяги пального, використаного у власній господарській діяльності?

Відповідь була наступною. Згідно з п. 231.1 ст. 231 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) платник податку при реалізації пального зобов’язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних (далі – ЄРАН) з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.

Платник податку зобов’язаний скласти акцизну накладну на обсяги пального втраченого, як в межах, так і понад встановлені норми втрат, зіпсованого, знищеного, включаючи випадки внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи з іншої причини, пов’язаної з природним результатом, а також внаслідок випаровування в процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого пального.

Абзацом другим п.п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 ПКУ визначено, що реалізація пального для цілей розд. VI ПКУ - це будь-які операції з передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України на підставі договорів купівлі-продажу, міни, поставки, дарування, комісії, доручення (в тому числі передача на комісійну/довірчу реалізацію), поруки, інших господарських та цивільно-правових договорів або за рішенням суду, іншого компетентного державного органу чи органу місцевого самоврядування за плату (компенсацію) або без такої, які передбачають перехід права власності або права розпорядження, а також передачу (відпуск, відвантаження) пального на підставі договорів про виробництво із сировини замовника. Не вважаються реалізацією пального операції з передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України на підставі договорів зберігання.

Згідно з п. 2 розд. І Порядку заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25.02.2016 № 218, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17.03.2016 за № 405/28535 (далі – Порядок № 218), акцизна накладна складається особами, які здійснюють реалізацію пального та які відповідно до п.п. 212.1.15 п. 212.1 ст. 212 ПКУ визначені платниками акцизного податку.

Якщо філії та інші структурні підрозділи платника податку самостійно здійснюють реалізацію пального та проводять розрахунки з його отримувачами, то платник податку, до складу якого входять такі структурні підрозділи, може делегувати філії або структурному підрозділу право складання акцизних накладних та розрахунків коригування акцизної накладної, про що зазначає у заяві про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального.

Пунктом 231.5 ст. 231 ПКУ визначено, що при реалізації пального особа, яка реалізує пальне, зобов’язана в установлені терміни скласти акцизну накладну, зареєструвати її в ЄРАН, така реєстрація вважається наданням акцизної накладної отримувачу пального. Акцизні накладні, які не надаються отримувачу пального, та акцизні накладні/розрахунки коригування, складені за операціями з реалізації пального суб’єктам господарювання та фізичним особам, які не є платниками акцизного податку, також підлягають реєстрації в ЄРАН.

Слід зазначити, що у верхній лівій частині акцизної накладної, яка не надається отримувачу пального, зазначається тип причини, зокрема, тип «3 - пальне відвантажено з метою власного споживання» (п. 4 розд. ІІ Порядку № 218).

Отже при реалізації пального суб’єкт господарювання та/або його філія, якій делеговано право складання акцизних накладних, зобов’язані скласти в електронній формі акцизні накладні за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати їх в ЄРАН. При цьому реалізація пального – це будь-які операції з передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України, крім операцій з передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України на підставі договорів зберігання.

У разі, якщо суб’єктом господарювання та/або його філією пальне використано у власній господарській діяльності, то суб’єкт господарювання та/або його філія повинні скласти акцизні накладні з типом причини «3 - пальне відвантажено з метою власного споживання» та зареєструвати їх в ЄРАН.

По материалам: необходимо зарегистрироваться для просмотра ссылки