Національний банк України закликає народних депутатів України підтримати вкрай важливий проект Закону «Про споживче кредитування» реєстр. № 2455 (далі – необходимо зарегистрироваться для просмотра ссылки).

Законопроект № 2455 забезпечить захист прав та законних інтересів як споживачів, так і кредитодавців. Він дасть змогу убезпечити споживачів фінансових послуг від ризиків порушення їх прав завдяки надання їм повної інформації для прийняття рішення.

«На цей час в Україні немає окремого закону про споживче кредитування, зате у регулюванні цього виду кредитування є юридичні прогалини. Це особливо стосується недобросовісної реклами, розкриття інформації щодо умов кредитування, оцінки кредитоспроможності позичальника, кредитного посередництва, несправедливих умов договорів споживчого кредиту, нав’язування банками та фінустановами додаткових та супутніх послуг»,- наголосив директор юридичного департаменту Національного банку Олег Заморський.

Національний банк України впевнений у необхідності створення комплексної системи регулювання споживчого кредитування на основі законопроекту № 2455. Більшість європейських країн (Австрія, Болгарія, Латвія, Іспанія, Польща, Португалія, Словаччина, Чехія, Хорватія) йшли саме цим шляхом – розробки окремого законодавчого акту, який регулює цей вид фінансової діяльності.

«Законопроект № 2455 є ще одним внеском у розбудову довіри до фінансових установ у країні та законодавчого фундаменту для фінансової обізнаності населення щодо споживчого кредитування. Він також допоможе створити належне конкурентне середовище на фінансовому ринку, адже всі учасники ринку здійснюватимуть споживче кредитування на рівних та прозорих умовах, передбачених законодавством. Адже зараз практику розкриття інформації в Україні важко назвати належною, починаючи від розкриття інформації у період до укладання договору і протягом усього строку дії договору. Ця інформація є необхідною для розуміння споживачами умов цих договорів. Тож щонайменше, споживачі повинні знати фактичну вартість кредиту, ефективну процентну ставку та інформацію про будь-які інші платежі, які сплачуються за видачу, обслуговування та повернення кредиту»,- підкреслив Олег Заморський.

Національний банк розглядає законопроект № 2455 як фундамент і надійну передумову для відновлення кредитування; учасники ринку мають одноковою мірою буди як відповідальними, так і захищеними.

Законопроект № 2455 передбачає:

  • Відображення в рекламі кредитних продуктів фактичної вартості кредиту. Включення до розрахунку ефективної ставки всіх процентів за кредитом та платежів за інші послуги банку або іншої фінансової установи (кредитодавця), пов’язаної із кредитом.
  • Обов’язок банку або іншої фінансової установи повідомляти споживача про орієнтовну вартість послуг третіх осіб (страховиків, оцінювачів тощо), якщо вона йому відома.
  • Обов’язок кредитодавця проводити оцінку кредитоспроможності позичальника. У такий спосіб унеможливлюватиметься видача кредитів споживачам з неналежною кредитоспроможністю, що забезпечить надійність банківської та фінансової системи.
  • Регулювання діяльності кредитних посередників (кредитних брокерів і агентів), яка наразі не врегульована, у правовій площині.
  • Зміну черговості погашення вимог за договором про споживчий кредит. У першу чергу сплачуватиметься сума простроченого боргу, у другу – поточні платежі за кредит та проценти, у третю – суми штрафних санкцій (за законодавством споживачі опиняються в ситуації, коли всі їх кошти спрямовуються на погашення вже нарахованих штрафних санкцій, а сама заборгованість не зменшується, оскільки не зменшується база нарахування).


Крім того, законопроект № 2455 дасть змогу привести законодавство України у відповідність до найкращої міжнародної практики, а також виконати умови додатка до Угоди про асоціацію з ЄС щодо імплементації норми Директиви ЄС 2008/48 про кредитні договори для споживачів.

Довідково

Питання захисту прав споживачів фінансових послуг врегульовуватиметься кількома законопроектами. Крім законопроекту № 2455, важливим є пнеобходимо зарегистрироваться для просмотра ссылки реєстр. № 2456-д. Він є наріжним каменем у побудові сучасної системи захисту прав користувачів фінансових послуг. Проект закону № 2456-д спрямований насамперед на усунення прогалин та неузгодженостей у системі нормативно-правового забезпечення захисту прав споживачів.

Нагадаємо, на розгляді Верховної Ради України перебуває 26 законопроектів, необхідних для продовження реформи фінансового сектору. Стратегічне значення мають питання захисту прав споживачів фінансових послуг, захисту прав кредиторів, фінансової реструктуризації боргів підприємств та фізичних осіб, консолідації функцій державного регулювання ринків фінансових послуг, а також протидії відмиванню (легалізації) доходів, одержаних злочинним шляхом.



По материалам: необходимо зарегистрироваться для просмотра ссылки